Vishay/Dale RWR80S4990FPB12
RWR80S4990FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4990FPB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4990FPB12.pdf
Availability of RWR80S4990FPB12
QUANTITY
RWR80S4990FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4990FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S4990FPB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4990FPB12
Related LinksRWR80S4, RWR80S4990FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4990FPB12 Details Description
Related parts for RWR80S4990FPB12
IC OPAMP GP 600KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
CARD EDGE 26POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 23.62"L X 12.21"W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 26 POS IDC W/STR REL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
VARISTOR 90V 200A 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A SMA datasheet.pdf