Vishay/Dale RWR80S49R9FMB12
RWR80S49R9FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S49R9FMB12
Brief Description
RES 49.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S49R9FMB12.pdf
Availability of RWR80S49R9FMB12
QUANTITY
RWR80S49R9FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S49R9FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S49R9FMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S49R9FMB12
Related LinksRWR80S4, RWR80S49R9FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S49R9FMB12 Details Description
Related parts for RWR80S49R9FMB12
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 200V RADIAL datasheet.pdf