Vishay/Dale RWR80S4R02FRRSL
RWR80S4R02FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4R02FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4R02FRRSL.pdf
Availability of RWR80S4R02FRRSL
QUANTITY
RWR80S4R02FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4R02FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S4R02FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4R02FRRSL
Related LinksRWR80S4, RWR80S4R02FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4R02FRRSL Details Description
Related parts for RWR80S4R02FRRSL
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
IC 8-IN DATA SELECTOR/MUX 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 34POS 2MM SMD datasheet.pdf
15P MTA100 CONN ASSY POL 15AU datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 18.9KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.1A 440 MOHM datasheet.pdf