Vishay/Dale RWR80S4R02FSRSL
RWR80S4R02FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4R02FSRSL
Brief Description
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4R02FSRSL.pdf
Availability of RWR80S4R02FSRSL
QUANTITY
RWR80S4R02FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4R02FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S4R02FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4R02FSRSL
Related LinksRWR80S4, RWR80S4R02FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4R02FSRSL Details Description
Related parts for RWR80S4R02FSRSL
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A SC63 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 6DFN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf