Vishay/Dale RWR80S6340BSS73
RWR80S6340BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S6340BSS73
Brief Description
RES 634 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S6340BSS73.pdf
Availability of RWR80S6340BSS73
QUANTITY
RWR80S6340BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S6340BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S6340BSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S6340BSS73
Related LinksRWR80S6, RWR80S6340BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S6340BSS73 Details Description
Related parts for RWR80S6340BSS73
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC CPLD 288MC 7.5NS 208PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CABLE ST LEFT-R/A DOWN ORG 300MM datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V C0G 1206 datasheet.pdf