Vishay/Dale RWR80S7500FMS73
RWR80S7500FMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S7500FMS73
Brief Description
RES 750 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S7500FMS73.pdf
Availability of RWR80S7500FMS73
QUANTITY
RWR80S7500FMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S7500FMS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S7500FMS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S7500FMS73
Related LinksRWR80S7, RWR80S7500FMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S7500FMS73 Details Description
Related parts for RWR80S7500FMS73
LED COOL WHITE DIFFUSED 2SMD REV datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 20POS datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO220AB datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIP CABLE 6POS datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 310MA 1.55 OHM datasheet.pdf
FERRITE BEAD 190 OHM 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
CAP POLY 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf