Vishay/Dale RWR80S78R7FSBSL
RWR80S78R7FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S78R7FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 78.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S78R7FSBSL.pdf
Availability of RWR80S78R7FSBSL
QUANTITY
RWR80S78R7FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S78R7FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S78R7FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S78R7FSBSL
Related LinksRWR80S7, RWR80S78R7FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S78R7FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S78R7FSBSL
CONN HEADR VERT 25POS 30GOLD PCB datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
MODEM RF 1W TXRX W/RPSMA CONN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
381 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
PTSE 10C 10#20 PIN PLUG datasheet.pdf
PT 24C 24#20 PIN PLUG datasheet.pdf
34 MHz, CBFET Fast Settling Op Amp IC datasheet.pdf