Vishay/Dale RWR80S7R50FSB12
RWR80S7R50FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S7R50FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S7R50FSB12.pdf
Availability of RWR80S7R50FSB12
QUANTITY
RWR80S7R50FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S7R50FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S7R50FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S7R50FSB12
Related LinksRWR80S7, RWR80S7R50FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S7R50FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S7R50FSB12
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8 LINE 16SSOP datasheet.pdf
BERGSTIK HDR 12POS .100" DR SMT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC 0.42W 115V 720RPM datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 517MA 750 MOHM datasheet.pdf
MARKER CARD PRINTED HORIZONTALLY datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf