Vishay/Dale RWR80SR110FRBSL
RWR80SR110FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR110FRBSL
Brief Description
RES 0.11 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR110FRBSL.pdf
Availability of RWR80SR110FRBSL
QUANTITY
RWR80SR110FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR110FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR110FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.11
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR110FRBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR110FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR110FRBSL Details Description
Related parts for RWR80SR110FRBSL
FILTER LINE 1MH 10A HORIZONTAL datasheet.pdf
TIMER DIGITAL WEEKLY 100-240VAC datasheet.pdf
RES SMD 2.94M OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN STR RCPT CRIMP SKT BLU datasheet.pdf
CABLE 12POS .100 JUMPER 3.5 INCH datasheet.pdf
IC MCU 576KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 27 NF27 400VDC AXIAL datasheet.pdf