Vishay/Dale RWR80SR249FPRSL
RWR80SR249FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR249FPRSL
Brief Description
RES 0.249 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR249FPRSL.pdf
Availability of RWR80SR249FPRSL
QUANTITY
RWR80SR249FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR249FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR249FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.249
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR249FPRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR249FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR249FPRSL Details Description
Related parts for RWR80SR249FPRSL
FIXED IND 100NH 400MA 580 MOHM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 datasheet.pdf
SWITCH KNOB DIAMOND 0.94" BLACK datasheet.pdf