Vishay/Dale RWR80SR301DSB12
RWR80SR301DSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR301DSB12
Brief Description
RES 0.301 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR301DSB12.pdf
Availability of RWR80SR301DSB12
QUANTITY
RWR80SR301DSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR301DSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR301DSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.301
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR301DSB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR301DSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR301DSB12 Details Description
Related parts for RWR80SR301DSB12
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DSUB CABL-AMU37K/ AE37G / X datasheet.pdf
IC 16K OTP ZIRC 44-PLCC datasheet.pdf
IC CLK GEN /2 /4/6 5/3.3V 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 132.8 OHM 1/2W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 16SOIC datasheet.pdf