Vishay/Dale RWR80SR442FSB12
RWR80SR442FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR442FSB12
Brief Description
RES 0.442 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR442FSB12.pdf
Availability of RWR80SR442FSB12
QUANTITY
RWR80SR442FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR442FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR442FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.442
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR442FSB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR442FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR442FSB12 Details Description
Related parts for RWR80SR442FSB12
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ICL 2.5 OHM 20% 6A 15.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1A 15W datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 120MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE TIE IN-LINE 7.6" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf