Vishay/Dale RWR80SR536FSRSL
RWR80SR536FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR536FSRSL
Brief Description
RES 0.536 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR536FSRSL.pdf
Availability of RWR80SR536FSRSL
QUANTITY
RWR80SR536FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR536FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR536FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.536
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR536FSRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR536FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR536FSRSL Details Description
Related parts for RWR80SR536FSRSL
IC REG LDO 2.7V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 3.3K OHM 4SIP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
CONN IDC 8POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
KK 200 POL WFR ASSY 2599M06A02 datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
DC-DC 6W SINGLE O/P 4:1 INPUT SI datasheet.pdf