Vishay/Dale RWR80SR590FRBSL
RWR80SR590FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR590FRBSL
Brief Description
RES 0.59 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR590FRBSL.pdf
Availability of RWR80SR590FRBSL
QUANTITY
RWR80SR590FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR590FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR590FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.59
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR590FRBSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR590FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR590FRBSL Details Description
Related parts for RWR80SR590FRBSL
CORD PATCH BANANA PLUG 24" ORNG datasheet.pdf
CABLE SMA R/A-SMA JACK RG316 48" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE PIN 50V 100MA 6TSSOP datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-LC 24-PLEX datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 410 I/O 900BGA datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 120POS GOLD datasheet.pdf