Vishay/Dale RWR80SR634FRS73
RWR80SR634FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR634FRS73
Brief Description
RES 0.634 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR634FRS73.pdf
Availability of RWR80SR634FRS73
QUANTITY
RWR80SR634FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR634FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR634FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.634
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR634FRS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR634FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR634FRS73 Details Description
Related parts for RWR80SR634FRS73
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41 datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 4K 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
DIODE FAST REC R9G 900A 3000V datasheet.pdf
24AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 500' datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 150 POS STAG datasheet.pdf