Vishay/Dale RWR80SR909FRB12
RWR80SR909FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR909FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.909 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR909FRB12.pdf
Availability of RWR80SR909FRB12
QUANTITY
RWR80SR909FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR909FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80SR909FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.909
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR909FRB12
Related LinksRWR80SR, RWR80SR909FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR909FRB12 Details Description
Related parts for RWR80SR909FRB12
CONN FERRULE UNINSUL 16AWG datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 2A 600V WOG datasheet.pdf
KIT DEV W/4 M1 MODULES (ALL TTL) datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 20POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERM BLOCK 6-20AWG datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 40MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 950V 3.5A TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf