Vishay/Dale RWR81N10R7FSRSL
RWR81N10R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N10R7FSRSL
Brief Description
RES 10.7 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N10R7FSRSL.pdf
Availability of RWR81N10R7FSRSL
QUANTITY
RWR81N10R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N10R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N10R7FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N10R7FSRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N10R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N10R7FSRSL Details Description
Related parts for RWR81N10R7FSRSL
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.15W EMT6 datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BLADE SET TORX W/POUCH 5PC datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 30K OHM 5% RADIAL datasheet.pdf