Vishay/Dale RWR81N1180FRB12
RWR81N1180FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1180FRB12
Brief Description
RES 118 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1180FRB12.pdf
Availability of RWR81N1180FRB12
QUANTITY
RWR81N1180FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1180FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N1180FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1180FRB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N1180FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1180FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N1180FRB12
SIDACTOR 4CHP 150V 250A MS013 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR 1MSPS 64VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
SL 5.08HC/14/180LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf