Vishay/Dale RWR81N1180FRS73
RWR81N1180FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1180FRS73
Brief Description
RES 118 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1180FRS73.pdf
Availability of RWR81N1180FRS73
QUANTITY
RWR81N1180FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1180FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N1180FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1180FRS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N1180FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1180FRS73 Details Description
Related parts for RWR81N1180FRS73
RES ARRAY 8 RES 330K OHM 1506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 270PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
IC PMU CHARGER/BKLT DVR 56-QFN datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TXRX DWDM CML 8X50GHZ APD XFP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 85W datasheet.pdf
D-SUB 25 F PCB G50 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf