Vishay/Dale RWR81N1200BRBSL
RWR81N1200BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1200BRBSL
Brief Description
RES 120 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1200BRBSL.pdf
Availability of RWR81N1200BRBSL
QUANTITY
RWR81N1200BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1200BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1200BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1200BRBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1200BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1200BRBSL Details Description
Related parts for RWR81N1200BRBSL
IC REG LDO 1.15V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC DAC 4CH 14BIT SER 1LSB 32TQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 9A TO252-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 39.4VC SMA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
INLINE FLOW SW FOR CONN TO PLC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE 7A datasheet.pdf