Vishay/Dale RWR81N12R4FSS73
RWR81N12R4FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N12R4FSS73
Brief Description
RES 12.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N12R4FSS73.pdf
Availability of RWR81N12R4FSS73
QUANTITY
RWR81N12R4FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N12R4FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N12R4FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N12R4FSS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N12R4FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N12R4FSS73 Details Description
Related parts for RWR81N12R4FSS73
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN ADAPTER BNC PLUG-RCA JACK datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 560PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
CBL STR FMAL-R/A FMALE 9POS 12' datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 110POS 5ROW R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf