Vishay/Dale RWR81N1400FRRSL
RWR81N1400FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1400FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 140 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1400FRRSL.pdf
Availability of RWR81N1400FRRSL
QUANTITY
RWR81N1400FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1400FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1400FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1400FRRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1400FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1400FRRSL Details Description
Related parts for RWR81N1400FRRSL
CONN SOCKET MINIDIMM REV R/A SMD datasheet.pdf
ME 9210 8MB SDRAM 4MB FLASH 50PK datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 129TAPS 10-DFN datasheet.pdf
CBL 3POS M12 PLUG-2 RA SKT 0.3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 7.25A 11.5 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 M40 datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN CRIMP datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf