Vishay/Dale RLR20C40R2FRBSL
RLR20C40R2FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C40R2FRBSL
Brief Description
RES 40.2 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C40R2FRBSL.pdf
Availability of RLR20C40R2FRBSL
QUANTITY
RLR20C40R2FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C40R2FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C40R2FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C40R2FRBSL
Related LinksRLR20C4, RLR20C40R2FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C40R2FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C40R2FRBSL
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 15A 250VAC 60VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 880UF 10V 20% SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 100W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 0.22K 5% 0805 datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
BIT SET PHIL/SLOT W/CASE 10PC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 150W datasheet.pdf