Vishay/Dale RWR81N1400FSS70
RWR81N1400FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1400FSS70
Brief Description
RES 140 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1400FSS70.pdf
Availability of RWR81N1400FSS70
QUANTITY
RWR81N1400FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1400FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N1400FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1400FSS70
Related LinksRWR81N1, RWR81N1400FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1400FSS70 Details Description
Related parts for RWR81N1400FSS70
DIP CABLE - HDM64S/AE64M/X datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT FLUX 100MA AC/DC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf