Vishay/Dale RWR81N14R0BRS73
RWR81N14R0BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N14R0BRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N14R0BRS73.pdf
Availability of RWR81N14R0BRS73
QUANTITY
RWR81N14R0BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N14R0BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N14R0BRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N14R0BRS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N14R0BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N14R0BRS73 Details Description
Related parts for RWR81N14R0BRS73
CONN RECEPT PIN .040"D .194"L datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP PC MNT 5POS datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .071DIA TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 1.43M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
ADAPTER PRO-LINK TO SMA datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF DOWN/S datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf