Vishay/Dale RWR81N14R7FRS73
RWR81N14R7FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N14R7FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.7 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N14R7FRS73.pdf
Availability of RWR81N14R7FRS73
QUANTITY
RWR81N14R7FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N14R7FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N14R7FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N14R7FRS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N14R7FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N14R7FRS73 Details Description
Related parts for RWR81N14R7FRS73
RES SMD 392 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 10A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 76.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 300MA 350 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
MARKER HIGH PERF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf