Vishay/Dale RWR81N14R7FRS73
RWR81N14R7FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N14R7FRS73
Brief Description
RES 14.7 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N14R7FRS73.pdf
Availability of RWR81N14R7FRS73
QUANTITY
RWR81N14R7FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N14R7FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N14R7FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N14R7FRS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N14R7FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N14R7FRS73 Details Description
Related parts for RWR81N14R7FRS73
CAP CER 560PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 50W datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf