Vishay/Dale CRCW1206910RFKTA
CRCW1206910RFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206910RFKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 910 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206910RFKTA.pdf
Availability of CRCW1206910RFKTA
QUANTITY
CRCW1206910RFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206910RFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1206910RFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206910RFKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW1206910RFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206910RFKTA Details Description
Related parts for CRCW1206910RFKTA
RES SMD 21.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 392 I/O 676FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DR PEGS TIN 8CKT datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.7A 135 MOHM TH datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf