Vishay/Dale RWR81N1620FSRSL
RWR81N1620FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1620FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 162 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1620FSRSL.pdf
Availability of RWR81N1620FSRSL
QUANTITY
RWR81N1620FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1620FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1620FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1620FSRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1620FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1620FSRSL Details Description
Related parts for RWR81N1620FSRSL
TERM RING VYL 8AWG 5/16 datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 16POS .76M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MODULE DC-DC 380VIN 1-OUT 32.5V datasheet.pdf
IC MCU 32KB 48QFP datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 50V DUAL BIPO SC88-6 datasheet.pdf