Vishay/Dale RWR81N1740FRBSL
RWR81N1740FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1740FRBSL
Brief Description
RES 174 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1740FRBSL.pdf
Availability of RWR81N1740FRBSL
QUANTITY
RWR81N1740FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1740FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1740FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1740FRBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1740FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1740FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N1740FRBSL
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
OSC XO 644.5313MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V AMBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 8POS datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MONOLITHIC SENSOR datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf