Vishay/Dale RWR81N1R10BRRSL
RWR81N1R10BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R10BRRSL
Brief Description
RES 1.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R10BRRSL.pdf
Availability of RWR81N1R10BRRSL
QUANTITY
RWR81N1R10BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R10BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R10BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R10BRRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R10BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R10BRRSL Details Description
Related parts for RWR81N1R10BRRSL
FIXED IND 8.8MH SMD datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X1.7X0.06" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE SOT23 datasheet.pdf
BT SERIAL PORT MODULE JST U.FL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V JB 0603 datasheet.pdf
IMCV-GIGA-FIBERLINX-II, TX/LX-SM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf