Vishay/Dale RWR81N1R24DRRSL
RWR81N1R24DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R24DRRSL
Brief Description
RES 1.24 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R24DRRSL.pdf
Availability of RWR81N1R24DRRSL
QUANTITY
RWR81N1R24DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R24DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R24DRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R24DRRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R24DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R24DRRSL Details Description
Related parts for RWR81N1R24DRRSL
IC TEMP SNSR 5V DUAL TRIP 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 560K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MUX DUAL 4CH LATCHUP 16LFCSP datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIE RD 18 6MM datasheet.pdf
RES SMD 100OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
FAN AXIAL 204X77.5MM 120VAC TERM datasheet.pdf