Vishay/Dale RWR81N1R40FSS73
RWR81N1R40FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R40FSS73
Brief Description
RES 1.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R40FSS73.pdf
Availability of RWR81N1R40FSS73
QUANTITY
RWR81N1R40FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R40FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R40FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R40FSS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R40FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R40FSS73 Details Description
Related parts for RWR81N1R40FSS73
CONN SMA JACK STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN ARM/FOOT 230MM datasheet.pdf