Vishay/Dale RWR81N1R42BRRSL
RWR81N1R42BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R42BRRSL
Brief Description
RES 1.42 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R42BRRSL.pdf
Availability of RWR81N1R42BRRSL
QUANTITY
RWR81N1R42BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R42BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R42BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.42
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R42BRRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R42BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R42BRRSL Details Description
Related parts for RWR81N1R42BRRSL
RES SMD 280 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 64POS VERT PCB datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 40MA 33 OHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 BELL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 27MM datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W T18 datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 6COND BLACK 14' datasheet.pdf
RES SMD 6.26K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf