Vishay/Dale RWR81N1R65BRRSL
RWR81N1R65BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R65BRRSL
Brief Description
RES 1.65 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R65BRRSL.pdf
Availability of RWR81N1R65BRRSL
QUANTITY
RWR81N1R65BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R65BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R65BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R65BRRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R65BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R65BRRSL Details Description
Related parts for RWR81N1R65BRRSL
TAPE POLYMIDE HI TEMP 36YDS 1/4" datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
CONN SPLICE CRIMP-FLAT 26-22AWG datasheet.pdf
PLUG JACK MINI NON-INSULATED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 12.7MM PANEL MNT datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC DO204AC datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf