Vishay/Dale RWR81N1R78FSB12
RWR81N1R78FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R78FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.78 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R78FSB12.pdf
Availability of RWR81N1R78FSB12
QUANTITY
RWR81N1R78FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R78FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R78FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R78FSB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R78FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R78FSB12 Details Description
Related parts for RWR81N1R78FSB12
CONN RCPT 9POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN PLATE DBL-LOCK 2POS NATURAL datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
LED MOONSTONE WM WHT 3300K TO252 datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 144TQFP datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf