Vishay/Dale RWR81N1R91FRB12
RWR81N1R91FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R91FRB12
Brief Description
RES 1.91 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R91FRB12.pdf
Availability of RWR81N1R91FRB12
QUANTITY
RWR81N1R91FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R91FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R91FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.91
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R91FRB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R91FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R91FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N1R91FRB12
RES ARRAY 15 RES 470 OHM 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X16 RED TRANSM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 10-DSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG DRAWER 8POS VERT datasheet.pdf
PCB G6B-4 SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
RES SMD 3.24M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf