Vishay/Dale RWR81N21R0BRS73
RWR81N21R0BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N21R0BRS73
Brief Description
RES 21 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N21R0BRS73.pdf
Availability of RWR81N21R0BRS73
QUANTITY
RWR81N21R0BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N21R0BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N21R0BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N21R0BRS73
Related LinksRWR81N2, RWR81N21R0BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N21R0BRS73 Details Description
Related parts for RWR81N21R0BRS73
CONN HEADER 2POS 1.25MM SMD GOLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
LED 2HI 3MM RED PC MNT datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 80 PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COMPAR HS DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
PLUG NEMA L16-20P WATERTITE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf