Vishay/Dale RWR81N2940FSRSL
RWR81N2940FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2940FSRSL
Brief Description
RES 294 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2940FSRSL.pdf
Availability of RWR81N2940FSRSL
QUANTITY
RWR81N2940FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2940FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N2940FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2940FSRSL
Related LinksRWR81N2, RWR81N2940FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2940FSRSL Details Description
Related parts for RWR81N2940FSRSL
OPTOISOLATOR 5KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPDT 11A QC TERM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 9PS 24AWG .156 TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS WIRE-WIRE datasheet.pdf
RES 21.8 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL HIGH 20PPM datasheet.pdf