Vishay/Dale RWR81N3570FSB12
RWR81N3570FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N3570FSB12
Brief Description
RES 357 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N3570FSB12.pdf
Availability of RWR81N3570FSB12
QUANTITY
RWR81N3570FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N3570FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N3570FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N3570FSB12
Related LinksRWR81N3, RWR81N3570FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N3570FSB12 Details Description
Related parts for RWR81N3570FSB12
FUSE BRD MNT 4A 32VAC 63VDC 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 250V 2.3A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.5V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 18pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf