Vishay/Dale RWR81N37R4FRS73
RWR81N37R4FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N37R4FRS73
Brief Description
RES 37.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N37R4FRS73.pdf
Availability of RWR81N37R4FRS73
QUANTITY
RWR81N37R4FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N37R4FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N37R4FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N37R4FRS73
Related LinksRWR81N3, RWR81N37R4FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N37R4FRS73 Details Description
Related parts for RWR81N37R4FRS73
IC OSC SINGLE TIMER 1MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220 datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf