Vishay/Dale RWR81N42R2FRS70
RWR81N42R2FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N42R2FRS70
Brief Description
RES 42.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N42R2FRS70.pdf
Availability of RWR81N42R2FRS70
QUANTITY
RWR81N42R2FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N42R2FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N42R2FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N42R2FRS70
Related LinksRWR81N4, RWR81N42R2FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N42R2FRS70 Details Description
Related parts for RWR81N42R2FRS70
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50MA 24V datasheet.pdf
IC DIGITAL POT 50K 100TP 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf
MOD IPM 3PHASE IGBT 1200V 25A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
BLOCK SPADE AVIKRIMP (A-534-06) datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf