Vishay/Dale RWR81N4530FRS70
RWR81N4530FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N4530FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 453 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N4530FRS70.pdf
Availability of RWR81N4530FRS70
QUANTITY
RWR81N4530FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N4530FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N4530FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N4530FRS70
Related LinksRWR81N4, RWR81N4530FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N4530FRS70 Details Description
Related parts for RWR81N4530FRS70
RES SMD 24K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ICL 1 OHM 40A 35MM datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 2K 8-QFN datasheet.pdf
IC POT DGTL PB 32TP LN LP 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
63316A149 FEED ARM datasheet.pdf
2.5 B/IN CONN. HSG datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 7POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 15W datasheet.pdf