Vishay/Dale RWR81N49R9FRBSL
RWR81N49R9FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N49R9FRBSL
Brief Description
RES 49.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N49R9FRBSL.pdf
Availability of RWR81N49R9FRBSL
QUANTITY
RWR81N49R9FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N49R9FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N49R9FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N49R9FRBSL
Related LinksRWR81N4, RWR81N49R9FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N49R9FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N49R9FRBSL
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-EDIP datasheet.pdf
RES MO 1W 0.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.2A 143 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
MS46 WELD SHIELD 1570MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf