Vishay/Dale RWR81N49R9FSRSL
RWR81N49R9FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N49R9FSRSL
Brief Description
RES 49.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N49R9FSRSL.pdf
Availability of RWR81N49R9FSRSL
QUANTITY
RWR81N49R9FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N49R9FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N49R9FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N49R9FSRSL
Related LinksRWR81N4, RWR81N49R9FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N49R9FSRSL Details Description
Related parts for RWR81N49R9FSRSL
KIT DEV WIRELESS USB datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR HMC5843 datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG178B 30AWG 100' datasheet.pdf
RES 4.8928K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
RES 300 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
FACEPLATE BLANK IVORY datasheet.pdf
IC LED DRIVER 90V .025A SOT89-3 datasheet.pdf