Vishay/Dale RWR81N5R49FSS73
RWR81N5R49FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N5R49FSS73
Brief Description
RES 5.49 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N5R49FSS73.pdf
Availability of RWR81N5R49FSS73
QUANTITY
RWR81N5R49FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N5R49FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N5R49FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N5R49FSS73
Related LinksRWR81N5, RWR81N5R49FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N5R49FSS73 Details Description
Related parts for RWR81N5R49FSS73
CONN 68POS .050 CHAMP PLUG VERT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER SCHM TRIG SGL 6ULLGA datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-M-575-I2 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 9 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
N MALE 1" FLANGE 4 HOLE datasheet.pdf