Vishay/Dale RWR81N78R0FRS70
RWR81N78R0FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N78R0FRS70
Brief Description
RES 78 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N78R0FRS70.pdf
Availability of RWR81N78R0FRS70
QUANTITY
RWR81N78R0FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N78R0FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N78R0FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N78R0FRS70
Related LinksRWR81N7, RWR81N78R0FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N78R0FRS70 Details Description
Related parts for RWR81N78R0FRS70
FAN BLOWER 127X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
ADAPTER SPADE LUG 1RED/1BLACK datasheet.pdf
CABLE 3POS STRAIGHT SOCKET 3M datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .05-.12"1000PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN JR PWR TIMER 2POS 5MM BROWN datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/CLIP GOLD 24CKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf