Vishay/Dale RWR81N97R6FRB12
RWR81N97R6FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N97R6FRB12
Brief Description
RES 97.6 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N97R6FRB12.pdf
Availability of RWR81N97R6FRB12
QUANTITY
RWR81N97R6FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N97R6FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N97R6FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N97R6FRB12
Related LinksRWR81N9, RWR81N97R6FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N97R6FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N97R6FRB12
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR20H/AE20M/X datasheet.pdf
IC PWR 8-BIT SHIFT REGIS 20-SOIC datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 10X3/4" A VFN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf