Vishay/Dale RWR81NR150FSS73
RWR81NR150FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR150FSS73
Brief Description
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR150FSS73.pdf
Availability of RWR81NR150FSS73
QUANTITY
RWR81NR150FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR150FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81NR150FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR150FSS73
Related LinksRWR81NR, RWR81NR150FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR150FSS73 Details Description
Related parts for RWR81NR150FSS73
IC EEPROM 64KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.7MHZ 8SO datasheet.pdf
HDR STR DR. 100 POL GP-2-P3S datasheet.pdf
IC REG BCK 0.8V 0.5A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
KIT STARTER AUDO MAX TC1791 datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf