Vishay/Dale RWR81NR316FRB12
RWR81NR316FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR316FRB12
Brief Description
RES 0.316 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR316FRB12.pdf
Availability of RWR81NR316FRB12
QUANTITY
RWR81NR316FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR316FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81NR316FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.316
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR316FRB12
Related LinksRWR81NR, RWR81NR316FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR316FRB12 Details Description
Related parts for RWR81NR316FRB12
RES SMD 51.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ INCREASE DB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
THERMOSTAT 115 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 16 POS SMD datasheet.pdf